Aktywnie w Laponii


W erze globalnego ocieplenia klimatu, gdy na naszej szerokości geograficznej zimy są coraz krótsze i łagodniejsze, zdarza się, że tęsknimy czasami za magiczną zimową scenerią. Dźwięk skrzypiących sań, uginające się pod ciężarem śniegu gałęzie drzew i przyjemny chłód łagodzony przez delikatne promienie słońca… Kto by pomyślał, że zima może być dla nas wręcz egzotycznym doświadczeniem? Jest jednak kraina, w której prawdziwe zimowe wrażenia są gwarantowane przez większość część roku. To Laponia - obszar za północnym kołem podbiegunowym obejmujący teren Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Rosji, gdzie oczekiwaną pogodą jest właśnie mróz i opady śniegu.  Znajdziemy tam tysiące jezior, wysp oraz ogromne obszary leśne zamieszkiwane przez renifery, łosie, niedźwiedzie i wilki. Poznamy kulturę Saamów – najstarszych mieszkańców Skandynawii. Wreszcie – przeżyjemy prawdziwą przygodę na dalekiej północny. Laponia jest bowiem idealnym kierunkiem dla miłośników sportów zimowych i aktywnego spędzania czasu. W tym artykule dowiecie się przede wszystkim, co warto zobaczyć w Laponii oraz kiedy panuje tam najlepsza pogoda, która zapewni Wam pełne wrażeń aktywne wakacje.

Pogoda w Laponii

Pod kątem aktywnego wypoczynku, najlepszą pogoda w Laponii przypada na miesiące od grudnia do marca. Wtedy właśnie temperatury są najniższe (do -20 st. C), opady śniegu są bardzo obfite, a jeziora zamarznięte. Stwarza to znakomite warunki do uprawiania aktywnej turystyki w Laponii. O tej porze roku najczęściej można zaobserwować zjawisko zorzy polarnej. Dni są krótkie i ponure, jednakże dawka adrenaliny i atrakcji, które wypełnią każdy dzień pobytu w Laponii sprawią, że będą tą prawdopodobnie najbardziej udane zimowe wakacje. Natomiast latem można tu zaobserwować tzw. „białe noce” – słońce widnieje nad horyzontem nieprzerwanie przez kilka tygodni. 

Co warto zobaczyć w Laponii

Numerem jeden jest oczywiście zorza polarna. Choć to niezwykłe zjawisko można zaobserwować również czasami na polskim wybrzeżu Bałtyku, to najbardziej spektakularne efekty warto wybrać się właśnie za koło podbiegunowe. Niebywałą atrakcją jest nocne safari na skuterach śnieżnych, podczas którego przemierza się ogromne przestrzenie, lasy oraz zamarznięte jeziora, by z dala od cywilizacji i w pełnej harmonii z naturą oglądać zorzę w całej swojej okazałości. Do jej obserwacji zostały tez przystosowane obiekty hotelowe. Tak zwane kabiny aurora posiadają przeszklony sufit, dzięki czemu z perspektywy własnego łóżka można podziwiać zorzę. Podczas pobytu w Laponii warto zobaczyć również farmę husky i odbyć przejażdżkę psim zaprzęgiem. Przekonacie się, że syberyjskie husky, które w normalnych warunkach są szukających pieszczot spokojnymi psiakami, po założeniu uprzęży zmieniają się nie do poznania i ich głównym celem jest bieg przed siebie. Można poczuć się niczym prawdziwy maszer pędząc przez mroźne pustkowia, pokonując leśne ostępy i zamarznięte jeziora. Kolejnym zwierzęciem, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Laponii jest oczywiście renifer. Zimą zbierają się one na farmie, gdzie są dokarmiane i właśnie tam można je spotkać. Ciekawostką jest to, że reniferów w Laponii jest więcej niż ludzi.

Wioska Świętego Mikołaja 

Zdecydowanie warto też zobaczyć wioskę Świętego Mikołaja w Rovaniemi. Spotkanie z tym poczciwym brodaczem będzie z pewnością ogromnym przeżyciem dla dzieci, ale także dla dorosłych. To tu docierają listy z całego świata i stąd właśnie Mikołaj wyrusza wielkimi saniami wypełnionymi po brzegi prezentami. Przez wioskę przebiega linia koła podbiegunowego, choć tak naprawdę, rzeczywiście linia biegnie nieco ponad 2 km na północ od Rovaniemi.  Laponia zapewnia szeroki wachlarz możliwości w temacie aktywnego wypoczynku. Około 150 km na północ od Rovaniemi znajduje się miasteczko Levi – jeden z największych ośrodków narciarskich w Finlandii z 230 km tras biegowych, znakomitymi stokami narciarskimi i snowboardowymi. To w istocie raj dla amatorów sportów zimowych. Po całym dniu wypełnionym różnymi aktywnościami sportowymi pora na wypoczynek. Bez wątpienia niebywałą atrakcją, której można doświadczyć tylko na dalekiej północy jest wizyta w lodowej restauracji oraz pobyt w lodowym hotelu. Laponia słynie ze zgrabnych  iglo, w których można położyć się na łóżku wyciosanym z lodu i okryć się ciepłymi skórami. Natomiast w lodowej restauracji usiądziemy przy lodowym stole, na lodowej ławce i napijemy się równie zimnego trunku z lodowych kieliszków. Laponia oferuje ogrom możliwości, których nie można doświadczyć w żadnym innym miejscu na świecie, a podziwianie wspaniałych, zimowych krajobrazów przeplatane będzie z niesamowitymi przygodami.

 

Autor