Najpopularniejsze danie Wietnamu - Sajgonki!

Tak zwane sajgonki są jednym z najbardziej popularnych dań kuchni chińskiej, a także kuchni innych krajów położonych w Azji Południowo-Wschodniej. Można śmiało rzec, iż jest to prawdziwy przysmak Wietnamczyków. Choć przywykliśmy do nazwy „sajgonki”, prawda jest taka, iż danie to występuje pod wieloma nazwami – w samym Wietnamie ma kilka określeń.

Jak Wietnamczycy mówią na sajgonki?

Nazwa sajgonki wywodzi się z dawnej stolicy Wietnamu, którą był Sajgon. Obecnie to największe miasto Wietnamu funkcjonuje pod nazwą Ho Chi Minh. Na sajgonki często mówi się również naleśniki wiosenne czy też krokiety wiosenne. Na północy kraju sajgonki występują pod nazwą nem rán. Z kolei w centralnym Wietnamie zwane są chả giò. Na południu kraju sajgonki to nem Sài Gòn.

Sajgonki, czyli...

Sajgonki nie bez powodu nazywane są krokietami czy też naleśnikami, bo choć inne w smaku, przygotowane z innych produktów, bez wątpienia przypominają je z wyglądu. Sajgonki mogą być zarówno mięsne jak i wegetariańskie, podawane bez wcześniejszego smażenia, na zimno, jak i smażone w oleju, na gorąco.

Wcześniej przygotowany farsz układany jest na specjalnym cieście pszennym bądź na papierze ryżowym, a następnie zawijany. Sajgonki na gorąco zawijane są zazwyczaj w ciasto pszenne, powinny być chrupiące, są też zazwyczaj nieduże. Te podawane na zimno, często zawijane są w papier ryżowy i są większe. Bardzo ważne jest to, że sajgonki nie są daniem głównym, ale przekąską i podaje się je najczęściej z różnego rodzaju dipami i sosami. Jednym z ulubionych sosów Wietnamczyków jest sos rybny.

Smak Wietnamu we własnej kuchni...

Sajgonki są naprawdę proste w przygotowaniu. Jeśli chodzi o farsz, aby przygotować typowe wietnamskie sajgonki, należy sięgnąć po makaron ryżowy, grzybki mun, krewetki, sos sojowy. Nie powinno także zabraknąć marchewki pokrojonej w cienkie paski, liści kapusty pekińskiej, przypraw takich jak bazylia, czosnek. Prawda jednak jest taka, iż można wykonać dowolny farsz.

Można zrobić sajgonki całkowicie wegetariańskie albo mięsne – świetnie sprawdzi się podsmażone mięso z kurczaka. Sos do maczania sajgonek nie musi być koniecznie rybny czy sojowy, ale taki jak lubimy, przykładowo słodko-kwaśny. Wszystkie niezbędne egzotyczne produkty do przygotowania sajgonek można obecnie bez trudu dostać w niemal każdym większym sklepie. Przygotowanie sajgonek, zwłaszcza tych na zimno, nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy kilka minut gotować makaron ryżowy, zaś papier ryżowy namoczyć w gorącej wodzie (nie gotujemy go). Potrawa ta jest wyjątkowo ciekawa i pozostawia spore „pole do popisu”.

Autor