Islandzkie wakacje - lodowce i wulkany

Islandia to wyspiarski kraj położony na północy Europy, między Norwegią i Grenlandią, kojarzony głównie (i słusznie!) z lodowcami, wulkanami i ciepłymi źródłami. Ten naprawdę niezwykły europejski kraj, połączenie ognia i lodu, jest mekką dla wielbicieli natury i przyrody i możliwością zaznania skrajnych doświadczeń, jak kąpieli w gorących źródłach w otoczeniu zimowej aury. Czy jesteście zainteresowani tą niezwykłą, islandzką przygodą? Jeśli tak, z pewnością jesteście ciekawi, kiedy najlepiej jechać na Islandię, co warto zobaczyć na Islandii i poznać kilka ciekawostek dotyczących Islandii – zapraszamy do lektury!

Kiedy jechać na Islandię?

Na Islandię można jechać bez przeszkód cały rok. Odpowiedź zależy głównie od tego, co chcemy zobaczyć i jak spędzać czas. Przed pierwszymi wakacjami na Islandii warto zastanowić się, czy interesuje nas bardziej zjawisko zorzy polarnej, czy też może dnia polarnego? Zorza polarna występuje w zimie, od września do kwietnia, choć największe szanse, by ją zobaczyć, to wrzesień–październik i luty–marzec. Dzień polarny można zobaczyć od połowy maja do sierpnia. Co prawda większość Islandii leży na południe od koła podbiegunowego, więc nie jest to autentyczna zorza polarna, jednak noce są bardzo jasne. Jeśli podczas wakacji na Islandii zależy Wam na podziwianiu islandzkiej natury, trekkingach, spacerach – lepiej wybrać porę letnią, od czerwca do sierpnia. Dodatkową zaletą tego okresu jest możliwość obserwacji wielorybów i fakt, że większość muzeów jest czynna od maja do września. Choć temperatury mogą wówczas sięgać 17˚C, równie często spadają do 9˚C. Doświadczenie islandzkiej zimy to jednak także całkiem niecodzienne przeżycie!

Co warto zobaczyć na Islandii?

Przylatując do stolicy wyspy, Reykjaviku, podziwianie Islandii można rozpocząć na przykład od wyprawy do Złotego Kręgu – trasy, na której znajduje się między innymi wpisany na listę UNESCO Park Narodowy Thingvellir (to tu stykają się europejska i północnoamerykańska płyta tektoniczna i to tutaj zebrał się po raz pierwszy islandzki parlament), obszar geotermalny z gejzerami (położony tu sławny Geysir jest co prawda uśpiony, ale pobliski Strokkur eksploduje co 5 minut na wysokość nawet 20 metrów!) i wodospad Gulfoss. Poszukiwacze przygód mogą dodatkowo zanurkować w jednym ze źródeł (np. Silfra). W drodze do Thingvellir leży także aktywny wulkan Hengill, otoczony gorącymi źródłami i fumarolami (wyziewami wulkanicznych gazów), oraz Reykjadalur – rzeka z ciepłą wodą, zlokalizowana w tak zwanej Dolinie Pary, gdzie turyści chętnie zażywają kąpieli.  Innym ciekawym miejscem na Islandii jest półwysep Snaefellsnes, określany często jako „Islandia w miniaturze”, z parkiem narodowym i wulkanem, na którego szczycie znajduje się lodowiec o tej samej nazwie (wspomniany zresztą w książce Juliusza Verne’a „Podróż do wnętrza ziemi”), polami i jaskiniami lawowymi. Kolejny islandzki park narodowy to położony na wschodzie Vatnajökull. Zajmuje aż 14% powierzchni Islandii i jest drugim pod względem powierzchni parkiem narodowym w Europie! Znajduje się tu także największy poza Arktyką lodowiec o tej samej nazwie, otoczony rzekami, wodospadami (najbardziej znany to Svartifoss, dosłownie „czarny wodospad”, nazwany tak ze względu na zbudowane z czarnego bazaltu kamienne kolumny, nad którymi przepływa) wulkanami, grzbietami górskimi (w tym najwyższym na Islandii wzniesieniem Hvannadalshnúkur). 

Ciekawostki dotyczące Islandii

Islandia jest jednym z najpóźniej zamieszkałych krajów na całej planecie – Wikingowie zasiedlili wyspę dopiero w IX wieku, co jednak nie przeszkodziło Islandczykom w utworzeniu jednego z najstarszych parlamentów na świecie – jego historia sięga już 930 roku. Wyjątkowy, dość niepodobny do innych używanych w Europie jest ich język, który w dodatku niewiele zmienił się przez wieki – dlatego nie martwcie się, jeśli wymowa nazwy którejś nazwy geograficznej przekroczy Wasze możliwości. Co ciekawe, Islandczycy posiadają ponad 150 określeń na wiatr. Nie jest także tajemnicą, że wielu z nich wierzy do dzisiaj w elfy i trolle – jeśli będziecie mieć okazję, koniecznie poproście rodowitego Islandczyka o opowiedzenie którejś z sagi lub baśni o tych mitycznych stworzeniach! Islandia jest także jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, z bardzo niską statystyką przestępstw. W dodatku jest bardzo przyjaznym środowisku państwem, dzięki ogrzewaniu domów energią geotermalną.

Jeżeli więc chcesz odwiedzić ten kraj, sprawdź oferty na https://planetescape.pl/kraj/islandia/.

 

Autor