Top 7 atrakcji na Malcie

Malta to jeden z najmniejszych krajów w Europie, zarówno pod względem populacji jak i powierzchni. Archipelag – na który składa się około 20 wysp położony jest niecałe 90 kilometrów na południe od Sycylii, na którą dopłynąć można również regularnymi promami, około 160 kilometrów od Lampedusy i prawie 300 kilometrów od wybrzeża Tunezji. Cały kraj obsługiwany jest przez jedno lotnisko, znajdujące się na głównej wyspie na które dolecieć można przez cały rok z Krakowa, Katowic, Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Poznania. Bogata siatka połączeń bez problemu pozwoli Wam jednak połączyć swoje wakacje na Malcie z pobytem we Włoszech, Grecji czy praktycznie każdym innym kraju w Europie.  

Jak podróżować po Malcie? 

Swoją podróż po Malcie rozpoczniecie więc w miasteczku Luqa, położonym około 9 kilometrów od stolicy kraju – Valletty. Jak więc należy poruszać się po Malcie? Świetnie funkcjonuje tu komunikacja miejska, której jednym z głównych hubów transportowych jest dworzec autobusowy w centrum stolicy w pobliżu Victor Pasmore Gallery. Kursuje stąd ponad 20 regularnych linii łączących największe miasto kraju z popularnymi atrakcjami i nadmorskimi kurortami. Warto też sprawdzić trasy kursujących przez wyspę autobusów, zastanawiając się nad tym który region Malty wybrać w swojej podróży, jednak niezależnie od tego czy Wasz hotel znajdował się będzie w pobiżu Sliema i St. Julian’s czy też dalej od Valletty położonych Bugibba lub Gnejna, podróż do centrum stolicy nie powinna trwać dłużej niż godzinę. Jeśli nie straszny Wam ruch lewostronny, możecie rozważyć także opcję wypożyczenia auta, przy czym warto wspomnieć, że wszystkie drogi w kraju są darmowe, jednak minimalny wiek kierowcy to 23 lata. Koszt takiej atrakcji to około 100 PLN za dzień, co w sezonie porównywalne jest z ceną wynajmu skutera, jednak decydując się na opcję dwukołową niekiedy odpadnie Wam problem korków czy szukania miejsca do parkowania.

Kiedy najlepiej lecieć na Maltę? 

Planując wakacje na Malcie podczas których ich część chcecie spędzić na plaży najlepiej wybrać się na wyspę od maja aż do września. Jest to okres z prawie zerową ilością opadów a słupki rtęci wskazują co najmniej 25 stopni Celsjusza, w wakacyjnym szczycie sezonu nierzadko przekraczając nawet 32 stopień. Temperatura morza w tym czasie to co najmniej 20 stopni, choć wypoczywając na Malcie w sierpniu spodziewać możecie się aż 27! To także okres z największą ilością godzin słonecznych dziennie, których w wakacje przypada średnio 12. Należy jednak pamiętać, że Valletta uznana została najbardziej słoneczną stolicą na świecie a jej mieszkańcy mogą się cieszyć ponad 300 słonecznymi dniami w roku, jednak planując urlop na Malcie w miesiącach zimowych uciążliwe mogą być regularne deszcze. Niemniej jednak, nawet w najchłodniejszej części roku temperatura rzadko spada poniżej 13 stopni a większość z atrakcji wyspy jest w tym czasie tańsza i mniej uczęszczana przez turystów!  

Co zobaczyć na wyspie – top 7 atrakcji na Malcie

Co więc warto zwiedzić podczas pobytu na Malcie? Przygotowaliśmy dla Was subiektywny ranking 7 miejsc, które musicie zobaczyć podczas swojej podróży! Zwiedzanie możecie rozpocząć od położonej na północy klimatycznej wioski Popeye, która stanowi obecnie niewielki skansen oraz rodzinny park rozrywki a na początku lat 80 ubiegłego stulecia była tłem musicalu o tym samym tytule. Kierując się na południe wyspy, warto zrobić postój w Mdinie, gdzie czekają na Was liczne atrakcje takie jak Katedra i Katakumby św. Pawła, zabytkowe mury miejskie czy też Muzeum Historii Naturalnej. Jedynie 8 kilometrów dalej w stronę wybrzeża zobaczyć możecie malownicze klify Dingli. Warto mieć trochę czasu w zapasie na krótszy bądź dłuższy spacer lub obiad w jednej z pobliskich restauracji z przepiękną panoramą wybrzeża wyspy. Kierując się wzdłuż niego dalej na południe nie przegapcie jednego z najważniejszych zabytków wyspy – Hagar Qim. Są to ruiny megalitycznego kompleksu świątyń, których historia może sięgać ponad 5000 lat! Jeśli jesteście fanami rejsów lub nurkowania, tuż obok znajduje się błękitna jaskinia – dostępna jednak tylko od strony morza. Półdniowa wycieczka w to miejsce połączona z pobliskim Marsaxlokk to koszt około 25 € za osobę. Kierując się ku stolicy kraju, my jednak polecamy Wam odwiedzić podziemne ruiny Hypogeum Hal Saflieni. Warto wybrać się tu jak najwcześniej lub zarezerwować bilet wcześniej, ponieważ dzienna pula biletów jest limitowana. Zwiedzanie wyspy zakończcie w jej stolicy – Valletcie, która nie bez przyczyny zwana jest muzeum na świeżym powietrzu. Klimatyczne uliczki, ogrom zabytków i urocze restauracyjki z pewnością będą idealnym zwieńczeniem Waszej podróży na Maltę! 

 

 

Autor