Top 10 atrakcji Sri Lanki

Położenie geograficzne

 

Sri Lanka popularnie nazywana też Cejlonem (oficjalnie taką nazwę nosiła do 1972r)  to państwo położone w Azji Południowej. Od Półwyspu Indyjskiego wyspę oddzielona cieśnina Palk i zatoka Mannar, od południa oblewają ją wody Oceanu Indyjskiego, a od wschodu rozciąga się Zatoka Bengalska. Piękne plaże Sri Lanka z pewnością zachwycą każdego. Przez kształt jaki ma Sri Lanka nazywana jest „Łzą Indii” lub „Perłą Oceanu Indyjskiego”.  Kraj leży w obszarze klimatu zwrotnikowego, monsunowego i równikowego wilgotnego. 80% powierzchni to niziny, w środkowo-południowej części występują góry z największymi szczytami Pidurutalagala 2524 m n.p.m oraz Szczyt Adama 2243 m n.p.m. 

Największe atrakcje Sri Lanki 

Jeśli zastanawiacie się co zobaczyć na Sri Lance to warto wiedzieć, że większość najpopularniejszych atrakcji w kraju są wpisane na listę UNESCO. Poniżej 10 moim zdaniem największych atrakcji Sri Lanki które można zobaczyć z biurem podróży Nomade:
    1) Sigiriya – klejnot lankijskiej kultury co w tłumaczeniu znaczy „Lwia Skała”. Jest to 180 metrowa skała z ruinami starożytnego pałacu i twierdzy wzniesionej w latach 473 – 491 za panowania króla Kassapy. Oglądać możemy zachowane do dzisiaj fundamenty pałacu i umocnień. Na ścianach skalnych można dojrzeć dobrze zachowane malowidła, które przedstawiają najprawdopodobniej damy dworu lub nałożnice królewskie. Na szczyt „Lwiej Skały” prowadzi 750 schodów. Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
    2) Anuradhapura – pierwsza historyczna stolica wyspy. Największy rozwój miasta przypada na III wiek p.n.e. Jest to bardzo ważne centrum buddyzmu na wyspie, często mówi się o nim historyczne święte miasto. Rośnie tam szczep drzewa Bodhi, pod którym według wierzeń Budda osiągnął oświecenie.  Pośród starożytnych ruin miasta znajdziemy wiele dobrze zachowanych świątyń buddyjskich, placów czy dom jałmużny. Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
    3) Polonnaruwa – była drugą stolicą Sri Lanki. Znajdziemy tu najpiękniejsze skalne posagi Buddy na wyspie oraz mnóstwo świątyń buddyjskich. Zabytkowa część miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
    4) Dambulla – miejscowość położona w centralnej części wyspy. Znajduje się w niej buddyjska  Złota Świątynia, składajaca się z pięciu jaskiń. Powstawała w od I w. p.n.e. do XVIII wieku. 
Na kompleks świątyni składają się groty: 
    • Dewadżara Wihara ( Światynia Króla – Boga), 
    • Maharadza Wihara ( Światynia Wielkiego Króla), 
    • Maha Alut Wihara ( Wielka Nowa Światynia), 
    • Pachima Vihara świątynia poświęcona królowej Somawathi, 
    • Dewana Alut Viharaya (Druga Nowa Świątynia)   
    5) Matale – koniecznie trzeba udać się do jednego z ogrodów przypraw które się tam znajdują. Zobaczymy tam wiele roślin które znamy z życia codziennego jako przyprawy albo dodatki do kosmetyków np. takie jak: kardamon, cynamon, gałka muszkatołowa, kakao, aloes, wanilia, pieprz, kawa, kurkuma, imbir, migdały, curry, kauczuk, sandałowiec, goździki. 
    6) Kandy – znajduje się kompleks pałacowy,gdzie w przeszłości należał do władców królestwa Kandy w którym znajduje się jedno z najważniejszych miejsc dla wyznawców buddyzmu, Świątynia Zęba Buddy. Ponadto  w kompleksie zachowały się: 
    • Pałac Królewski – znajduje się w nim Muzeum Narodowe
    • Łaźnie Królewskie 
    • Sala Audiencyjna
    • Muzeum Słonia Radży z wypchanym słoniem który prowadził procesje Esala Perahera do 1988 roku
    • Muzeum Archeologiczne
    • Królewskie Ogrody Botaniczne
    • Udawwatte Kele
    7) Nuwara Eliya – przepiękne górskie krajobrazy, majestatyczne góry porośnięte zawsze zieloną roślinnością, ogromne plantacje herbaty, cudne wodospady i warzywne ogrody tarasowe, sprawiają że dla większości turystów jest to jeden z najładniejszych regionów na Sri Lance. To tu wiedzie jedna z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie przez słynny kamienny most Nine Arch Bridge. 
    8) Dolina Ella – jest to kolejne piękne krajobrazowe miejsce na Sri Lance. Miejscowość Ella to niewielki kurort z małymi klimatycznymi pensjonatami, licznymi restauracyjkami w nie powtarzalnym klimacie. Plusem miejscowości jest też dostępnością do tras trekkingowych np. na Mały Szczyt Adama skąd rozpościera się piękny widok na dolinę i wodospad Rawana. 
    9) Park Narodowy Yala – drugi co do wielkości Park Narodowy na Cejlonie. Położony jest w południowo – wschodniej części wysypy i graniczy z Oceanem Indyjskim. Zobaczyć w nim można lamparty, dzikie słonie, bawoły indyjskie, krokodyle, wargacze oraz liczne gatunki małp.  
    10) Galle – piękna pokolonialna miejscowość z XVI wieku. Pierwsi na tych ziemiach byli Portugalczycy, a od XVII zdobyli go Holendrzy, którzy utworzyli piękny fort, w którym do dziś znajdziemy wiele ciekawych zabytków. Dużym atutem miejscowości jej jest jej niepowtarzalny klimat. Liczne kawiarnie, bogata oferta kulinarna, mieszkańcy grający na ulicy w tricke. 

 

 

 

 

 

Autor