Islandzkie wakacje – Reykjavik

Reykjavik to stolica i największe miasto Islandii, będące zarazem najdalej wysuniętą na północ stolicą na świecie. Region stołeczny obsługiwany jest przez lotnisko Reykjavik – Keflavik, położone około 50 kilometrów od centrum miasta, gdzie bezpośrednio dolecieć możecie na pokładzie linii Wizz Air. Regularne loty oferowane są z Katowic, Krakowa, Gdańska, Warszawy oraz Wrocławia a ceny biletów nierzadko rozpoczynają się nawet od około 100 złotych za osobę w dwie strony, jedynie z bagażem podręcznym. Drugim z lotnisk w Reykjaviku jest niewielki port lotniczy położony w centrum stolicy posiadający połączenia z miastami w całym kraju oraz kilkoma lotniskami na Grenlandii. Jeśli więc lubicie chłodniejsze klimaty, warto także rozważyć połączenie wakacji na Islandii z odwiedzeniem największej i jednej z najbardziej malowniczych wysp na świecie. 

Kiedy jechać na Islandię?

Wakacje na Islandii mogą być dla Was świetną opcją przez cały rok! Na wyspie wyróżnić można 4 pory roku – odpowiadające mniej więcej tym samym co w Polsce. Podczas tutejszego lata, które jest także szczytem sezonu turystycznego średnie temperatury w Reykjaviku wynoszą około 10–11 stopni Celsjusza a miejscami zaobserwować można zjawisko dnia polarnego! Jesienią słupki rtęci spadają do około 5–7 stopni, niebo coraz częściej jest pochmurne i częściej zdarzają się przelotne deszcze, jednak w tym okresie na wyspie jest już dużo mniej turystów! Zimy są tutaj chłodne i śnieżne, jednak średnie temperatury nawet na przełomie roku oscylują w okolicy 0 stopni. Pogoda w tym okresie uwarunkowana jest głównie prądem zatokowym Gulf Stream, a podczas urlopu na Islandii zastać was mogą zorze oraz noc polarna! Wiosną, pogoda staje się rześka, unormowane są także pory dnia i nocy. Rozważcie swoją podróż na Islandię w tym okresie także ze względu na wyraźnie niższe ceny na miejscu! 

Co zobaczyć w Reykjaviku?

Centrum Reykjaviku jest stosunkowo niewielkie i warto zwiedzić je przede wszystkim pieszo, chociaż ciekawą opcją na podróż po okolicach miasta jest także wypożyczenie rowerów. Koszt takiej atrakcji rozpoczyna się zazwyczaj od około 70 PLN za dzień. Zwiedzanie stolicy Islandii polecamy rozpocząć od jednego z jej najbardziej charakterystycznych punktów – górującej nad miastem Katedry Halgrimskirkja. Warto wybrać się stąd w okolice przedzielającego centrum na pół Jeziora Tjornin, w pobliże starego portu oraz centrum kulturowego Islandii – Harpa. Spacer po stolicy wyspy to świetna okazja do obserwacji codziennego życia tego stosunkowo niewielkiego – mającego jedynie 120 tysięcy mieszkańców – miasta. Kolejne atrakcje Reykjaviku czekają na Was w jego licznych muzeach. Odwiedzić możecie tu między innymi Muzeum Sag, przedstawiające historię kraju i jego tradycyjnych eposów narodowych, Muzeum Narodowe, Muzeum zlokalizowane na dawnej farmie wikingów czy Muzeum Czekolady! Choć w samym Reykjaviku udać możecie się na geotermalną plażę Nautholsvik – popularną głównie wśród miejscowych – jeśli tylko wystarczy Wam czasu, polecamy udać się również do leżącego pomiędzy Reykjavikiem a Keflavikiem najpopularniejszego kąpieliska Islandii – Blue Lagoon. Wody na terenie kompleksu bogate są w liczne minerały a ich działalności lecznicze mogą być szczególnie przydatne przy licznych chorobach skóry. No i kto nie marzy o kąpieli w gorącej wodzie, podczas gdy temperatura na zewnątrz spada niekiedy do jedynie kilku stopni? 

Islandzkie ciekawostki

Podczas swoich Islandzkich wakacji i odkrywania zakamarków Reykjaviku trafić możecie także do Hid Islenska Redasafn, czyli podobno jedynego na świecie muzeum… penisów i części prącia. W jego skład wchodzą narządy wielorybów, niedźwiedzi polarnych a także dwa eksponaty ludzkie! Będąc w krainie lodu i ognia, jak nierzadko nazywa się Islandię warto zwrócić również uwagę na liczne ołtarzyki poświęcone elfom i innym magicznym stworzeniom – prawie połowa mieszkańców wierzy w ich istnienie oraz dobre i złe moce tych stworzeń. Może to właśnie elfy są też jedną z przyczyn niezwykłej twórczości mieszkańców wyspy. Szacuje się, że 3 na 4 Islandczyków tworzy lub kiedykolwiek w przeszłości tworzyło własne teksty a sami natchnienia możecie poszukać właśnie podczas wakacji na Islandii oraz w późniejszym udziale w kultowym już cyklu Inspired by Iceland, polegającym na stworzeniu kilkuminutowego filmiku z najpiękniejszymi widokami kraju. 

 

 

Autor