Wycieczka do Finlandii

Finlandia to liczący zaledwie 5 milionów mieszkańców kraj, wchodzący w skład Skandynawii, znajduje się w północno południowej części Europy. Graniczy od wschodu z Rosją od zachodu ze Szwecją, a północy z Norwegią. Finlandia jest najbardziej wyróżniającym się państwem skandynawskim. Kultura i wpływy Europy zachodniej mieszają się ze wschodem, należy pamiętać, że w przeszłości Finlandia była okupowana przez carską Rosję. Niepodległość Finlandia odzyskała po I wojnie światowej. Zróżnicowany jest również fiński krajobraz W południowej części kraju możemy znaleźć gęste bory dębowe, w centrum – mnóstwo jezior i lasów iglastych, północ zaś – to rozległe połacie tundry, pokryte mchami i brzozami karłowatymi.

Pogoda w Finlandii

Ze względu na swoje położenie geograficzne, w Finlandii występuje klimat umiarkowany oraz subpolarny w jej części północnej. Należy o tym szczególnie planując wakacje w tym ciekawym do odkrycia kraju. Najlepszymi pogodowymi miesiącami będzie lato, gdzie dzięki przyjemnym rześkim temperaturą, możliwe jest zwiedzanie połączone z nocowaniem na campingach (można legalnie nocować na dziko). W miesiącach jesiennych i zimowych temperatura może spaść grupo poniżej 20 stopni co w znaczny sposób utrudni swobodne podróżowanie, jednak wielu może zachęcić do odkrywania surowych zimowych krajobrazów.

Co warto zobaczyć w Finlandii

Będąc w Finlandii na pewno warto wybrać się do stolicy czyli Helsinek – nie jest to może wybitnie urokliwe miasto, jednak warto odkryć jego ciekawą nowoczesną architekturę. Zaobserwować skandynawski styl życia. Zabudowa Helsinek nawiązuje do Petersburga, a mieście znajduje się największa liczba muzeów oraz galerii oraz Pałac Prezydencki. Podróżując po Finlandii należy jednak wiedzieć, że to nie Helsinki są jego największą atrakcją. Za tak ową należy uznać bezkresny krajobraz, ogrom jezior i lasów. Miłośnicy przyrody, na pewno będą szczęśliwi odkrywając ten bardzo mało zagęszczony region Europy Północnej. Kolejną atrakcją jest potężna twierdza obronna – Suomenlinna. Jest to jedna z największych tego typu budowli wybudowanych na skraju linii brzegowej. Wielką atrakcją Finlandii jest święty Mikołaj i związany z nim region czyli Laponia, nie zapominajcie odwiedzić świętego z długą białą brodą i zostawić listę świątecznych prezentów którymi chcielibyście być obdarowani. Będąc w Finlandii warto zobaczyć zorzę polarną-najlepsze miesiące, w których można zaobserwować to zjawisko to od września do marca. Kolejna atrakcja warta zobaczenia to Aland – archipelag, gdzie mieszkańcy mówią po szwedzku, a przynależy on do Finlandii. Wyspa ma unikalną historię, nieskazitelną przyrodę. Na wyspę można dotrzeć zarówno od strony szwedzkiej (Sztokholm) jak fińskiej (Turku). Archipelag składa się z kilku dużych wysp i prawie dziesięciu tysięcy mniejszych. Park Narodowy Lemmenjoki – ten ogromny park narodowy liczy prawie 3 tysiące km², tutaj spotkamy renifery i rosomaki. Mała miejscowość Jyvaskyla zostało założone przez cara Mikołaja I w 1837 i znajduje się na północnym brzegu jeziora Jyväsjärvi. Jyuaskyla jest ważnym węzłem komunikacyjnym, administracyjnym i kulturalnym centrum Finlandii Środkowej i miastem przemysłowym (obróbka drewna, obróbka metali). Miasto charakteryzuje się mieszanką starych drewnianych domów i nowoczesnych kamiennych budynków.

Co można robić w Finlandii?

W Finlandii bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu jest uprawianie sportu. Najbardziej ukochane przez Finów sporty to hokej, Formuła 1 i narciarstwo, ale Finowie z dużym entuzjazmem wypróbowują różne rodzaje aktywności fizycznej takie jak np. badminton lub parkour. 
Podróżując po Finlandii zdecydowanie rekomenduje się spróbowania swoich sił w jednej z zimowych dyscyplin sportowych – najbardziej popularne są biegi narciarskie. Jeśli w obszarze waszych zainteresowań jest np. wędkarstwo-warto rozważyć ten kierunek pod względem wyprawy na połów ryb-niesamowite bogactwo przyrodnicze, ogromna liczba jezior zapewni niezapomniane wrażenia. 
Miłośnicy zwierząt i adrenaliny powinni rozważyć wzięcie udziału w psich zaprzęgach-moc przeżyć gwarantowana.  Bez względu na wasze zainteresowania będąc w Finlandii musicie podziwiać przyrodę, rozkoszować się jej nieskazitelną czystością i konsumować wspaniałe momenty jakie przyjdzie Wam przeżywać w tym ciągle nieodkrytym kraju.

 

 

Autor