Wakacje w Egipcie

Egipt to państwo położone w północno-wschodniej Afryce, na wschodzie oblewane przez wody Morza Czerwonego, a na północy – Morza Śródziemnego, do którego wpływa tutaj Nil – najdłuższa rzeka na ziemi, wokół której powstało starożytne państwo egipskie. Pozostałości budowli z tego czasu, zwłaszcza legendarnych piramid, budzą podziw do dzisiaj. Wakacje w Egipcie to idealna opcja zarówno dla wielbicieli kultury, sztuki i historii, jak i dla osób chcących wypocząć na plaży i popływać w ciepłym morzu. Czy potrzebna jest wiza do Egiptu? Jaka pogoda jest w Egipcie? Jakie zabytki starożytnego Egiptu można tam zobaczyć? Zapraszamy do lektury!

Czy przed wakacjami w Egipcie trzeba wyrobić wizę?

Polacy (podobnie zresztą jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej) by wjechać do Egiptu muszą posiadać ważną wizę. Wizę ważną przez 30 dni można wyrobić bez wychodzenia z domu na stronie www.visa2egypt.gov.eg, najpóźniej 7 dni przed wyjazdem. Koszt wizy jednorazowego wjazdu to 25 dolarów amerykańskich (USD), wielokrotnego – 60 USD. Oprócz wydruku dokumentu wizowego (który po wypełnieniu formularza i zapłaceniu zostanie wysłany na nasz adres e-mail) trzeba mieć ze sobą paszport ważny co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu i móc przedstawić plan swojej podróży – znać szczegóły (albo posiadać odpowiednie dokumenty) dotyczące tego, gdzie będziemy nocować, jakie miejsca odwiedzać, itd. Wizy do Egiptu potrzebują także dzieci – mogą ją dla nich wyrobić rodzice ze swojego konta. I na koniec najlepsza wiadomość! Jeśli na wakacje do Egiptu wybieracie się tylko na półwysep Synaj (gdzie położony jest m.in. kurort Szarm el-Szejk), nie musicie martwić się wcześniej o wizę – na egipskim lotnisku wystarczy poprosić o bezpłatną wizę „Sinai Only”.   

Jaka pogoda jest w Egipcie? Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, w której części Egiptu będziecie spędzać wakacje. W Egipcie występują dwa typy klimatu: na większości obszaru pustynny (na wybrzeżu Morza Czerwonego nieco łagodniejszy), a na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego – śródziemnomorski. Najlepszą porą, by zwiedzać zabytki starożytnego Egiptu – jak Piramida Cheopsa w Gizie czy Luksor – jest okres zimowy, od listopada do lutego, kiedy jest przyjemnie ciepło, ale nie gorąco (temperatury wahają się w ciągu dnia od 20 do 25 stopni). Jeśli wybieracie się na plaże Morza Śródziemnego na północnym wybrzeżu, najbardziej odpowiedni jest długi okres letni – od połowy maja aż do połowy października (choć warto wiedzieć, że w maju woda jest jeszcze nieco zimna – ma 20˚C). Na wybrzeżu Morza Czerwonego lato polecamy jedynie prawdziwym wielbicielom upału (temperatury w ciągu dnia sięgają 38˚C), natomiast optymalna jest wiosna i jesień, a dokładnie – kwiecień oraz połowa października–połowa listopada, kiedy nie jest aż tak gorąco (zwykle do 30 stopni). 

Zabytki starożytnego Egiptu

Jako pierwszy zabytek starożytnego Egiptu warto wymienić piramidy w Gizie – ostatni obiekt ze starożytnej listy siedmiu cudów świata, który przetrwał do naszych czasów. Położone na przedmieściach Kairu, strzeżone przez mitycznego Sfinksa, nie bez powodu piramidy w Gizie należą do jednych z wizytówek Egiptu. Znajduje się tu m.in. piramida Cheopsa (największa, wysoka aż na 147 metrów), piramida Chefrena i piramida Mykerinosa. Inne ciekawe miejsce pochówku faraonów, warte zobaczenia w czasie wycieczki do Egiptu, to Dolina Królow, położona w pobliżu Luksoru, lecz po zachodniej stronie Nilu. Znajdują się tutaj aż 63 grobowce władców Nowego Państwa (XVI–XI w. p.n.e.), w tym sławny grobowiec Tutanchamona, w którym jako jedynym odkryto królewską mumię. W pobliżu Doliny Królów jest co zwiedzać – w pobliżu znajduje się wiele zabytków starożytnego Egiptu, np. w mieście Karnak. Najważniejszym miejscem jest tutaj świątynia Amona – w przeszłości główna świątynia Teb, starożytnego miasta, niegdyś stolicy Egiptu. Do dzisiaj przetrwała sala hypostolowa – 134 kolumny, podpierające niegdyś dach. Ich wysokość sięga 23 metrów. Obok świątyni Amona wzniesiono także świątynie jego żony – Mut, syna – Chonsu oraz boga wojny – Montu. W samym Luksorze warto odwiedzić Muzeum Luksorskie, z bogatymi zbiorami przedmiotów znalezionych w tebańskich świątyniach, w tym dwoma mumiami. 

 

Autor