Islandzkie wakacje: Keflavik
Keflavik położony jest w południowo-zachodniej części Islandii, około 50 kilometrów od stolicy kraju – Reykjaviku i mimo że zamieszkuje je nieco ponad 9000 osób, jest to jedno z największych miast całej wyspy. W przeszłości z tych terenów korzystały wojska NATO, które od czasów II Wojny Światowej aż do roku 2006 miały tu swoją bazę a obecnie miasto kojarzone jest głównie z przetwórstwem rybnym oraz lotniskiem, które swoją drogą – jest pamiątką właśnie po wojskach amerykańskich. Z pewnością to właśnie na nim wylądujecie rozpoczynając swoje islandzkie wakacje, ponieważ od kilku lat regularnie można tu dolecieć między innymi z Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia.
Kiedy jechać na Islandię?
Podróż na Islandię możecie odbyć w każdej części roku, w zależności od tego na co nastawicie się na miejscu. Najcieplejszymi miesiącami jest tu okres od czerwca do września, jednak nawet wtedy średnie temperatury oscylują w okolicy 10 stopni. Termin od kwietnia do października to także najlepszy czas jeśli w trakcie wakacji na Islandii chcielibyście zobaczyć wieloryby, choć miejscami wycieczki te organizowane są całorocznie. Wybierając się na wyspę w zimie nastawić musicie się na temperatury w okolicy 0 stopni Celsjusza, jednak to najlepszy okres na polowanie na zorzę polarną w trakcie trwających tu na przełomie roku nocy polarnych. Właśnie wtedy słońce widoczne jest czasami jedynie przez godzinę lub dwie dziennie. Co oczywiste więc – planując wakacje na Islandii latem doświadczyć możecie dnia polarnego!
Co zobaczyć w Keflaviku?
Keflavik to niewielkie miasteczko pełne wąskich uliczek z niewysoką zabudową. Warto jednak zatrzymać się tu chociażby na jedną noc przed intensywnym zwiedzaniem Islandii i poczuć niezwykły klimat krainy lodu i ognia. Już w samym Keflaviku polecamy odwiedzić miejscowe muzeum regionu Reykjanesbær – Dushuus, w którym znajdziecie liczne dzieła najważniejszych artystów w kraju oraz czasowe wystawy zagranicznych twórców. Fanom muzyki polecamy także wycieczkę do tutejszego Muzeum Rock’n’rolla, które mimo nazwy znalazło również miejsce na uhonorowanie najważniejszych artystów reprezentujących inne style, w tym między innymi Sigur Rós czy Björk. Kierując się na południe miasta zatrzymajcie się także w Muzeum Wikingów oraz tradycyjnej chacie rybackiej Stekkjarkot. Otwarta jest ona regularnie jedynie od czerwca do września więc warto rozważyć swój wyjazd na Islandię właśnie w tym terminie! Pobyt w Keflaviku to także świetna opcja jako baza wypadowa do zwiedzania zachodniej części Islandii. Jedynie 20 minut od miasta znajduje się jedna z najbardziej malowniczych atrakcji całej wyspy – słynna Blue Lagoon. To jedno z najpopularniejszych miejsc w całym kraju, które z pewnością musicie odwiedzić podczas pobytu na Islandii. Tutejsze wody geotermalne bogate są między innymi w krzemionkę i siarkę przez co będzie to wspaniałe miejsce nie tylko dla relaksu ale także dla osób z problemami zdrowotnymi.
Islandzkie ciekawostki
Czy wiedzieliście, że Islandia to najbezpieczniejsze i jedno z najbardziej ekologicznych państw na świecie? Jeśli nie, to sprawdźcie co jeszcze zaskoczy Was w tym niezwykłym kraju! Największe miasto wyspy – Reykjavik jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą na świecie a samo miasto i jego okolice zamieszkuje prawie 60% ludności całego kraju! Islandczycy uchodzą też za jeden z najbardziej artystycznych i twórczych narodów na świecie – co 10 mieszkaniec wyspy wydał książkę a ponad ¾ obywateli Islandii miało jakiekolwiek doświadczenia z pisaniem własnych tekstów. Sami Islandczycy tradycyjnie nie używają nazwisk a imienia jednego z rodziców wraz z sufiksem -dottir oznaczającym corkę lub -son w przypadku mężczyzn. Dzięki temu wiemy na przykład, że wspomniana już wcześniej Björk, zwana tak naprawdę Björk Guðmundsdóttir jest córką Guðmundura. Wakacje na Islandii to również możliwość spotkania z elfami i trollami – prawie 40% mieszkańców przyznaje się, że wierzy w ich magiczne moce a na całej wyspie spotkać możecie poświęcone im liczne kapliczki i ołtarzyki. Podróżując po całej wyspie z pewnością traficie też na jeden z tutejszych lodowców, które pokrywają aż 11% powierzchni kraju, choć my polecamy także wybrać się na miejsce styku dwóch płyt tektonicznych – eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej – w okolicy należącego do Złotego Trojkąta Islandii Þingvellir.