Wakacje w Afryce – Tanzania i Zanzibar

Tanzania to jeden z najczęściej wybieranych kierunków egzotycznych wakacji wśród Polaków. Stosunkowo niskie ceny, brak znaczącej różnicy czasowej oraz bezwzględnie wymaganych szczepień to tylko niektóre z argumentów świadczących o popularności tego wschodnioafrykańskiego kraju. Podczas swoich wakacji w Tanzanii możecie wybrać się na safari do jednego z licznych parków narodowych kontynentalnej części kraju lub oddać się błogiemu wypoczynkowi na największej wyspie kraju – Zanzibarze. Oczywiście, jeśli tylko będziecie mieli czas i ochotę możecie połączyć obie z tych opcji i odkryć więcej niż jedno oblicze Afryki. Do stolicy kraju – Dar es Salaam dolecieć można z przesiadką między innymi w Amsterdamie, Stambule, Dubaju lub Dosze, natomiast na główne lotnisko Zanzibaru – we Frankfurcie, Rzymie lub podobnie – na jednym z lotnisk bliskiego wschodu. Sezonowo realizowane są także bezpośrednie czartery łączące Warszawę z tą egzotyczną wyspą. Czas trwania takiego lotu wynosi około 9 godzin a ceny biletów rozpoczynają się już od około 1800 złotych za osobę.

Kiedy jechać do Tanzanii?

Najlepszym okresem na safari w kontynentalnej części Tanzanii będą miesiące styczeń, luty oraz czerwiec stanowiące początek dwóch pór suchych, w których występują liczne migracje zwierząt, a spotkanie w parkach narodowych kraju słynnej wielkiej piątki będzie najłatwiejsze! Niemniej jednak – marzec, lipiec, sierpień i październik w interiorze kraju także stanowią porę suchą, jeśli więc tylko w tym czasie możecie wziąć urlop – nadal warto wybrać się do Tanzanii, jednak przygotujcie się na znacznie mniejszą liczbę zwierząt podczas safari. W pozostałej części roku, tj. kwiecień i maj oraz listopad i grudzień trwa pora deszczowa, która może uprzykrzyć wakacje w Afryce. Na Zanzibarze występuje ona także w dwóch okresach – od marca do maja oraz w październiku i listopadzie. W drugiej części roku wyspa powita Was temperaturą oscylującą średnio pomiędzy 25 a 30 stopni Celsjusza oraz pogodą idealną do wypoczynku na jednej z tutejszych, rajskich plaż. 

Co warto zobaczyć w Tanzanii?

Terytorium Tanzanii to aż 16 mniejszych i większych Parków Narodowych oraz rezerwatów obejmujących łącznie powierzchnię ponad 42 tysięcy kilometrów kwadratowych, równą niemal terytorium Szwajcarii lub Holandii. My polecamy szczególnie skupić się na północnej części kraju wzdłuż granicy z Kenią, pomiędzy wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego a Jeziorem Wiktorii. W tym regionie czekają Was obszary Parków Ngorongoro, Serengeti, Tarangire, Arusha, Jezioro Manyara i Mkomazi oraz coś dla fanów trekkingów i wspinaczek – Park Narodowy Kilimandżaro z najwyższym szczytem Afryki o tej samej nazwie. W każdym z nich czekają na Was tysiące zwierząt a pomiędzy parkami możliwość zaobserwowania niesamowitej przyrody Afryki i zamieszkujących te regiony lokalnych społeczności plemiennych! I tak, wybierając się tutaj w czasie wielkich migracji bez problemu spotkacie słynną wielką piątkę – bawoła, lamparta, lwa, nosorożca oraz słonia. Niemniej jednak – z pewnością miniecie także setki gazeli, antylop, zebr czy strusi. Warto mieć także na uwadze, że część z lodge’y położonych na terenie Parków Narodowych znajduje się przy naturalnych lub sztucznie stworzonych wodopojach dzięki czemu planując nocleg w takim miejscu niekiedy będziecie mieli możliwość obserwacji zwierząt ze swojego pokoju także po właściwym safari! 

Atrakcje Zanzibaru

Wakacje na Zanzibarze to świetna okazja do błogiego relaksu na przepięknym wybrzeżu wyspy ale także odkrycie jej największych atrakcji! Czeka Was tutaj postkolonialne Stone Town, w którym urodził się Freddie Mercury, pełne wyjątkowych gatunków motyli Butterfly Centre czy też jedyny Park Narodowy na wyspie – las Jozani, gdzie z pewnością spotkacie zamieszkujące te okolice małpy! A gdzie na Zanzibarze warto wypocząć? Zwróćcie tu szczególną uwagę na wschodnie wybrzeże i okolice miasteczek Jambiani oraz leżące na przepięknym półwyspie Michamvi, a także północne krańce wyspy gdzie znajdziecie wielokilometrowe połacie piasku na plażach Nungwi i Kendwa. Oczywiście, jeśli wystarczy Wam na to czasu możecie połączyć ze sobą oba te miejsca i odkryć wszystkie najpiękniejsze plaże Zanzibaru a nierzadko plan całego wyjazdu zależeć może tylko i wyłącznie od Was! Jeśli chcielibyście przedłużyć swoją podróż w Afryce, podróż na Seszele z pewnością będzie dobrym pomysłem!

 

Autor