Stone Town - miasto legenda

Stone Town na Zanzibarze to jedno z najbardziej niezwykłych miast świata. Nazywane bywa często Kamiennym Miastem. Wybudowano je z kamienia i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie chodziło o wapienie koralowe. Było niewielką wioską do czasu, gdy legendarna królowa Fatima zechciała przenieść tu stolicę. Miasto owiane jest licznymi legendami, a tajemnicze, mroczne historie skutecznie pobudzają wyobraźnię przybywających tutaj turystów.

Spacer, jak po labiryncie
Pierwszym wrażeniem, które obezwładnia, jest ogromny upał panujący w mieście. Przegrywa z nim nawet rześkie powietrze znad oceanu. Od samego rana żar dosłownie leje się tutaj z nieba. Jedyną szansą na ochłodę jest spacer labiryntem ciasnych uliczek. Tajemnicze zaułki wydają się przytłaczać każdego, kto odważy się zapuścić głębiej w Kamienne Miasto. Sieć uliczek nie jest dziełem żadnego projektanta. Była tworzona zupełnie przypadkowo. Tak, jak przypadkowo powstawały miejscowe domy. Nie ma mowy o żadnej regularności. Niektóre ulice biegną na skos, inne kończą się w zupełnie niespodziewanym miejscu, jeszcze inne gwałtownie skręcają lub zwężają się. Zgubić się jest bardzo łatwo i nigdy nie wiadomo, gdzie się dojdzie. To prawdziwy labirynt pełen niespodzianek. Z tego względu jest to doskonałe miejsce na podróż poślubną. A jeśli szukasz więcej inspiracji, gdzie można pojechać, żeby świętować nowy rozdział życia, znajdziesz je w artykule Nomade: https://nomade.pl/articles/top-5-kierunkow-na-podroz-poslubna.

Fascynujaca różnorodność
Tym, co uderza i stanowi ogromną siłę tego miasta jest jego różnorodność. Stone Town jest charakterystyczną mieszanką różnych stylów architektonicznych oraz kultur. Z jednej strony proste domostwa, z drugiej bogato zdobione arabskie posiadłości. Hinduskie świątynie sąsiadują ze strzelistymi minaretami, a gotyckie dzwonnice tutejszego kościoła stanowią konkurencję dla bardzo nowoczesnego parku. W tak niewielkim mieście wybudowanych zostało aż 40 meczetów, kilka świątyń hinduskich, jedna świątynia buddyjska oraz dwie katedry chrześcijańskie. Zanzibar jest krajem muzułmańskim, więc taka otwartość i tolerancja wobec innych wyznań, jak w Kamiennym Mieście jest rzadko spotykana. Na uliczkach miasta wciąż można spotkać kobiety w czarnych szatach. To sunnitki zamieszkujące wyspę.

Warto zapuścić się w miejsca, gdzie kwitnie handel. Przy uliczkach stłoczone są niewielkie sklepiki oraz warsztaty rzemieślnicze otwarte na ulicę. Sprzedawcami są mężczyźni. Mają na sobie tradycyjne stroje kanzu, czyli długie, białe tuniki noszone przez mężczyzn we wschodniej Afryce. Jest gwarno, kolorowo, energetycznie.

 

Autor