Wakace na Malcie: Valetta

Malta to jeden z najmniejszych i najbardziej na południe wysuniętych krajów w Europie. Położenie pomiędzy włoską Sycylią a północnym wybrzeżem Afryki oraz przeplatające się tu okresy panowania Rzymian, Fenicjan czy Kartagińczyków sprawiły, że mimo niewielkiego rozmiaru – odpowiadającemu powierzchni Krakowa – znaleźć tu możecie setki wspaniałych atrakcji i zabytków. Co więcej, leżąca na wschodnim wybrzeżu głównej wyspy stolica kraju – Valletta, to najbardziej słoneczne miejsce w Europie i jedno z najgęściej pokrytych zabytkami miast na całym świecie! Na jedyne lotnisko na Malcie – położone niecałe 10 kilometrów od centrum Valetty dostaniecie się bezpośrednio z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia zarówno na pokładzie sezonowych czarterów jak i tanich linii – Ryanair oraz Wizz Air. 

Kiedy jechać na Maltę?

Jak i w większości południowej Europy tak i na Malcie wyróżnia się klimat śródziemnomorski. Jeśli podczas swoich wakacji na Malcie pobyt w Valletcie chcecie połączyć z plażowaniem najlepszym czasem na podróż będzie okres od połowy kwietnia aż do końca września. Średnie temperatury w tych miesiącach wynoszą co najmniej 20 stopni C choć w szczycie sezonu – przypadającym tu na lipiec i sierpień – często sięgają nawet 35! W tym czasie czeka Was na Malcie co najmniej 10 godzin słonecznych dziennie, deszcze zdarzają się jedynie sporadycznie, a temperatura morza wynosi mniej więcej 26 stopni w miesiącach wakacyjnych i około 5 stopni C mniej w maju, czerwcu i wrześniu. W pozostałej części roku słupki rtęci nadal rzadko kiedy spadają poniżej 10 stopni C, jednak nie jest to już klimat odpowiedni do plażowania a nawiedzające wyspę opady mogą być uciążliwe także w trakcie ewentualnego zwiedzania. 

Co warto zobaczyć?

Urlop na Malcie to również mnóstwo okazji do odwiedzenia wspaniałych zabytków i już w samej Valletcie czeka ich na Was ponad 300! Przespacerujcie się główną ulicą miasta – Republic Street – prowadząca od bram miejskich aż do Fortu Saint Elmo. Odwiedźcie malownicze Ogrody Barrakka XVI-wieczny Pałac Królewski Casa Rocca Piccola, Pałac Wielkiego Mistrza i wejdźcie w jedną z licznych wąskich i uroczych uliczek z typowymi dla kraju kolorowymi balkonami. Podczas zwiedzania Malty z pewnością warto wybrać się również poza teren stolicy, gdzie dojechać możecie zarówno komunikacją miejską, jednym z promów lub wynajmując auto. Na tak niewielkim obszarze jakim jest teren całego kraju czekają na Was przepiękna laguna na Comino, klify w okolicach miasta Dingli, przepiękna plaża Ramla Bay na Gozo na której znajdziecie ruiny będące pamiątką po czasach panowania rzymskiego czy prehistoryczne stanowiska takie jak Hagar Qim i Hypogeum Hal Saflieni. Gwarantujemy, że nie będziecie się tu nudzić! 

Ciekawostki z Malty 

Maltańczycy uważani są za jednych z najmilszych i najbardziej pomocnych narodów w całej Europie. Nie martwcie się więc, jeśli podczas swoich wakacji na Malcie zgubicie się lub potrzebowali będziecie porady czy przysługi, na pewno ktoś Wam pomoże! Jeśli Wasz wybawiciel studiuje na Malcie – z pewnością jest to The University of Malta, ponieważ w całym kraju jest tylko jedna wyższa uczelnia. Planując podróże po Malcie w sezonie uważajcie jednak na panujące tu korki – ponad ¾ mieszkańców wyspy posiada własne auto a droga z jednego na drugi kraniec wyspy, mimo, że to niecałe 40 kilometrów, potrafi trwać nawet 2 godziny! Samochód w tym kraju, to podobno jeden z najpopularniejszych prezentów na 18 urodziny, choć powszechnie uważa się, że młodzi Maltańczycy wcale nie chcą być aż tak niezależni i mieszkanie z rodzicami aż do czasu ślubu nie jest tu niczym dziwnym!

Noclegi na Malcie

W całym kraju istnieje niewiele ponad 200 hoteli i drugie tyle apartamentów na wynajem. Planując swoje wakacje na Malcie zwróćcie więc szczególną uwagę na opcje polecane przez nas. Jest to położony tuż przy centrum Valletty Hotel Phoenicia otoczony przepięknym ogrodem. Na terenie obiektu znajdziecie między innymi świetne SPA i basen typu infinity a tutejsza restauracja uważana jest za jedną z najlepszych na całej wyspie! Jeśli jednak wybierzecie Gozo, rekomendujemy Wam hotel Kempinski San Lawrenz. Mimo, że nie jest on położony bezpośrednio przy plaży oferuje darmowy transport zarówno na wybrzeże jak i do centrum stolicy wyspy a bogata oferta atrakcji i udogodnień przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom! 

 

 

Autor