Wizyta w stolicy Malediwów

W całym archipelagu Malediwów jest jeden większy ośrodek miejski. To stolica kraju Male, która pełni rolę centrum administracyjnego, kulturalnego oraz religijnego. Jest to bez wątpienia jedna z najmniejszych stolic świata. Wystarczy wspomnieć, że położona jest na wyspie mierzącej zaledwie dwa kilometry długości oraz kilometr szerokości. Na pozór Male jest takie samo, jak większość turystycznych miast, wypełnione gwarem turystów, z licznymi sklepikami oraz restauracjami przyjmującymi do późna swoich klientów.

Legenda o powstaniu Malediwów i Male

Legenda głosi, że archipelag Malediwów powstał w niezwykły sposób. Którejś nocy ogromna liczba gwiazd spadła z nieba do Oceanu Indyjskiego. Po nastaniu świtu część z nich wypłynęła na powierzchnię. Rzeczywiście, mniejsze i większe wyspy oraz wysepki archipelagu z lotu ptaka wyglądają jakby na chwilę gwiazdy wynurzyły się z krystalicznie czystych wód podczas kąpieli. Stolica Malediwów leży w odległości około 500 km od południowych krańców Indii. Miasto wygląda niezwykle malowniczo. Kolor zabudowy miejskiej oraz zieleń miejskich parków doskonale wkomponowuje się w otaczającą scenerię, a tło tworzy błękitne niebo oraz wody Oceanu Indyjskiego.

Miasto przeżywa ogromny rozwój. Liczba jego mieszkańców nieustająco rośnie. Zaistniała nawet potrzeba sztucznego rozbudowania wyspy. Jej powierzchnia zwiększyła się, więc o mniej więcej 30 %. W Male mieszka aż jedna czwarta mieszkańców całych Malediwów. Stolica to kompleks złożony w rzeczywistości z kilku wysp, z których najważniejszą jest Male City, czyli wyspa Hulhule. To właśnie tutaj znajduje się międzynarodowe lotnisko. Male jest, więc doskonałą bazą wypadową na inne wyspy archipelagu. Wyspy tworzące kompleks stolicy są ze sobą doskonale skomunikowane. Nie ma najmniejszego problemu z dostaniem się z jednej wyspy na inną. Popularnym środkiem transportu są promy, które kursują co 10-15 minut. Ten sposób przemieszczania jest również bardzo tani. Podróż w jedną stronę kosztuje zaledwie równowartość jednego dolara.

Zwiedzanie Malediwów

Male jest tak niewielkie, że nie ma lepszego sposobu na jego zwiedzanie, niż obejście go na piechotę. Jedną z jego największych atrakcji na Malediwach jest Friday Mosque, czyli najwyższy minaret. Jest najważniejszym miejscem kultu na Malediwach, których mieszkańcy w zdecydowanej większości wyznają Islam. Inne ciekawy obiekt w Male to Pałac Prezydencki oraz muzułmański cmentarz znajdujący się na jego terenie. Niezwykle ważne dla mieszkańców oraz wyjątkowo piękne i zadbane są miejskie parki, jak np. zlokalizowany w centrum miasta Park Sułtański. Przy jednej z centralnych ulic znajduje się również warte odwiedzenia Muzeum Narodowe.

Niestety przyszłość Male jest bardzo mocno zagrożona. Miasto znajduje się na wysokości ok. 1 metra nad powierzchnią oceanu.  Bezustannie narażone jest na fale tsunami. Grozi mu także zalanie, gdyż poziom oceanów stopniowo podnosi się na skutek ocieplenia klimatu i topnienia lodowców. Wyspę otacza, co prawda, betonowy falochron, jednak może ona podzielić losy legendarnej Atlantydy. 

 

Autor