Hiszpańskie wakacje: Majorka

Majorka wyspa z wieloma atrakcjami, która daje nam możliwość błogiego wypoczynku na pięknych zatokowych plażach oraz umożliwi aktywne spędzanie czasu. Turyści uwielbiają ją za klimatyczne piaszczyste plaże. Linia brzegowa to 550 km, która daje nam ponad 200 cudownych plaż. Turystów czaruje również wspaniały krajobraz, w który wpisany jest masyw górski Serra de Tramuntana, przebiega wzdłuż północno – zachodniego wybrzeża wyspy z klifami i charakterystycznymi, często przekraczającymi 1000 m n.p.m szczytami. Największym szczytem masywu jest góra Puig Major 1445 m n.p.m. Majorka jest największą wyspą hiszpańską na Morzu Śródziemnych. Położona jest w archipelagu Balearów. Stolicą wyspy jest Palma de Mallorca, to również największa miejscowość wyspy i jeden z największych ośrodków turystycznych. Majorka jest świetnie skomunikowania, można na nią dostać się promem lub dolecieć samolotem na lotnisko. Z Polski można dolecieć bezpośrednio z Krakowa, Wrocławia i Warszawy – Modlin. Co warto zobaczyć na Majorce?

Wyspa pełna atrakcji i klimatycznych miejsc 

Do największych atrakcji Majorki należą pięknie piaszczyste plaże i różnorodne kurorty. W jednych prócz świetnych plaż znajdziemy gwar i imprezy, w drugich sielankowy spokój i piękne zatoczki z rewelacyjnymi widokami. Do najbardziej hucznych kurortów należą miejscowości Can Pastilla, Playa de Palma i El Arenal. Są położone na południe od Palma de Mallorca. Miejscowości łączy biegnąca wzdłuż  wybrzeża 7 km piękna promenada obsadzona palmami. Plaża w tym miejscu jest jedna z najpopularniejszych w Europie. W miejscowościach znajdziemy wiele pubów, klubów nocnych. W El Arenal znajduję się największy park wodny Aqualand. Dodatkowym plusem kurortu jest bliskość od stolicy wyspy, do której można dostać się autobusem.  W podobnym klimacie są kurorty Magalluf i Palma Nova. Położone są na południowo – zachodnim wybrzeżu około 13 km od stolicy. Kurort słynie nocnych klubów i dyskotek do których zjeżdżają się najsłynniejsi DJ świata. Megalluf dodatkowo słynie z parków rozrywki z delfinami i akwarium z rekinami czy krokodylami. Plaża może się podobać ale minusem jest jej bardzo duże zaludnienie. 

Średniowieczne dziedzictwo

Turyści chcący poczuć zupełnie inny klimat, powinni wybrać miejscowość Alcudia, która jest położona w północnej części wyspy. To średniowieczne miasto jest pełne śladów wielowiekowej historii, zostało zbudowane na miejscu dawnej rzymskiej stolicy. Atrakcją dla turystów zdecydowanie jest piękna starówka z murami obronnymi, nadająca się na piękne romantyczne spacery. Plaża w Alcudii należy do najdłuższych na wyspie. Około 5 km od Alcudi znajduje się kurort Playa de Muro, z hotelem pięciogwiazdkowym Iberostar Playa De Muro, który bardzo polecam. Hotel z szerokim zapleczem sportowo – basenowym i infrastrukturą dla najmłodszych.  Kolejnym ciekawym miejscem na klimatyczne wakacje w sielankowym stylu jest Port de Soller. Miejscowość położona zachodniej części wyspy w masywie gór Serra de Tramuntana, w malowniczej scenerii, bez zgiełku ludzi. Piękne widoki na morze, dwie zatokowe plaże dodają jeszcze więcej uroku. W porcie można znaleźć wiele charakterystycznych dla tego miejsca, klimatycznych knajpek  z pysznymi owocami morza.  Warto w tym miejscu wybrać hotel Bikini Island & Mountain. Klimatyczny, nowoczesny w hipisowskim stylu, z pięknym dużym basenem. 

Co warto wiedzieć o Majorce?

Odwiedzając Majorkę, prócz wypoczywania na pięknych plażach koniecznie trzeba udać się w kilka pięknych miejsc. Zwiedzanie proponuję zacząć od  Palma de Mallorca, stolicy wyspy. Założona przez Rzymian w 123 r p.n.e. Wyróżnia się tam piękna gotycka katedra La Seu. Wnętrze katedry projektował w XIX Antoni Gaudi. Charakteryzuję ja masywny kształt, ogromna ilość okiennic i witraży, rozeta o średnicy prawie 14 metrów. Tuż obok Katedry znajduję się pałac królewski Palacio Real de La Almudaina z XIV w. w którym znajduję się muzeum. Z wielu zabytków Palmy warto wyróżnić dzielnicę żydowską, budynek giełdy towarowej La Lonja, łaźnie arabskie, a także wiele budowli modernistycznych. Obowiązkowym punktem na Majorce powinna być położona w górach Serra de Tramuntana miejscowość Valdemossa. Jest to miejsce gdzie Frederyk Chopin wraz z George Sant spędzili zimę w latach 1838 – 1839. Miasteczko klimatyczne z wąskimi uliczkami i atrakcyjnym knajpkami.  Będą na Majorce koniecznie trzeba pojechać na Półwysep Formentor z przylądkiem o tej samej nazwie. Położony jest na północy wyspy, jest najbardziej wysuniętym jej punktem właśnie na północy. Z przylądku rozpościera się piękny widok na wschodnie wybrzeże wyspy. Przy ładnie pogodzie można dojrzeć wyspę Minorkę. 

Kiedy jechać na Majorkę?

Sezon na Majorce trwa od kwietnia do przełomy października z listopadem. Najwięcej turystów na wyspę zobaczymy w okresie czerwca, lipca i sierpnia. Ja osobiście najbardziej polecam maj i wrzesień. Jest mało turystów a pogoda idealna do plażowania i zwiedzania wyspy, woda w morzu cieplutka. 

 

Autor