Chorwackie wakacje

Chorwacja to kraj, który ma wiele do zaoferowania. Lazurową, naprawdę przejrzystą, ciepłą wodę w Morzu Adriatyckim, z linią brzegową pełną zatok, które stwarzają idealne warunki do pływania i snorkelingu. Kamieniste i piaszczyste plaże, ze skałkami tworzącymi w niektórych miejscach naturalne baseny. Niesamowitą przyrodę z parkami narodowymi, jak choćby Jezior Plitwickich czy Park Narodowy Krka. I wreszcie niezwykłe miasta – z zabytkami sięgającymi czasów Cesarstwa Rzymskiego. Choć Chorwacja nie jest raczej kojarzona z wyspami, znajduje się ich tutaj aż 1244 – na pewno wybierzecie którąś na rejs! Chorwacja to także pyszne jedzenie: ryby, owoce morza, trufle (zwłaszcza na Istrii), oliwa z oliwek i wino.  Kiedy jechać do Chorwacji? Co warto zobaczyć w Chorwacji? A może chcielibyście poznać kilka ciekawostek na jej temat? Jeśli tak, zapraszamy do lektury!

Kiedy jechać do Chorwacji?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się najpierw, co chcemy robić podczas wakacji w Chorwacji: zwiedzać miasta, odwiedzać parki narodowe czy spędzać czas na adriatyckich plażach? Jeśli zależy Wam na zwiedzaniu miast, do Chorwacji można spokojnie jechać przez cały rok. Wycieczki do parków narodowych lepiej planować od marca do października włącznie, a najlepsze warunki do morskich kąpieli, opalania i sportów wodnych panują od maja do października. Szczyt sezonu turystycznego w Chorwacji przypada na lipiec i sierpień. Ceny są wówczas najwyższe, ale jeśli ktoś lubi tętniące życiem plaże i knajpy, będzie zachwycony. Temperatury powietrza sięgają 30˚C, a wody – 25 stopni. Trochę chłodniej i mniej tłoczno jest w maju–czerwcu i wrześniu–październiku – jeśli chcecie połączyć plażowy wypoczynek ze zwiedzaniem, czy trekkingami po parkach, polecamy właśnie te miesiące. Temperatura powietrza i morza nadal sprzyja kąpielom, ale jest nieco chłodniej, co sprzyja pozaplażowym aktywnościom. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pod koniec września i w październiku część restauracji otwartych dla turystów może być już zamkniętych.  

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Najbardziej owianym sławą miejscem w Chorwacji nie jest wcale jej stolica – Zagrzeb – ale położony w południowej Dalmacji nadmorski Dubrownik. To miasto, zwane perłą Adriatyku, założone w VII wieku, będące swego czasu niezależną Republiką Raguzy i centrum handlowym, oferuje niesamowite Stare Miasto z murami obronnymi i jasnymi, kamiennymi zabytkowymi budynkami. Koniecznie zobaczcie najstarsze budynki – pałac Sponza, Kościół Świętego Zbawiciela i pałac Rektorów oraz wjedźcie kolejką na górę Srd, by zobaczyć wspaniały krajobraz miasta. A po zwiedzaniu odpocznijcie na którejś z wielu plaż! Co jeszcze warto zobaczyć w Chorwacji? Zdecydowanie Split – położone na północ od Dubrownika, w środkowej Dalmacji, drugie pod względem wielkości (po Zagrzebiu) chorwackie miasto. Jego niezwykły krajobraz to lazurowe wody Adriatyku sąsiadujące z niewiele oddalonymi od nadbrzeża górami. Główną atrakcją miasta jest pałac Dioklecjana – cesarza Imperium Rzymskiego, który w IV w. n.e. postawił ten budynek, a właściwie niewielkie ufortyfikowane miasto wraz ze swoim pałacem. Na jego terenie stoi aż 220 budynków! Pałac Dioklecjana jest jednym z najbardziej niesamowitych rzymskich zabytków. 

Ciekawostki dotyczące Chorwacji

Jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach seriali – Gra o tron – był nagrywany w chorwackim regionie – Dalmacji, a konkretnie w Splicie i Dubrowniku. Z Dalmacją wiąże się zresztą kolejna ciekawostka: to od jej nazwy wywodzi się określenie popularnej rasy psa, której charakterystykę po raz pierwszy opisano w chorwackiej kronice. To na terenie dzisiejszej Chorwacji, we wsi Smiljan, urodził się Nikola Tesla – słynny wynalazca, który opatentował prawie 300 przedmiotów, w tym np. baterię słoneczną. Tesla był co prawda Serbem, ale Chorwacja może pochwalić się także wynalazcą rodzimego pochodzenia – Eduardem Slavojlubem Penkalą, którego najbardziej znany wynalazek to prosta, ale genialna rzecz – mianowicie... automatyczny długopis i ołówek. A teraz inna ciekawostka dotycząca Chorwacji, mająca związek z tak lubianymi przez wielu z nas plażami: czy wiecie, że w miejscowości Bol, na wyspie Brac, znajduje się plaża Zlatni Rat (Złoty Róg), której kształt zmienia się w zależności od fal i wiejącego wiatru? Jest to prawdopodobnie najczęściej fotografowana plaża w całej Chorwacji! To także świetne miejsce dla surferów.

 

Autor