Malediwy - raj dla nurków

Archipelag Malediwów otoczony przepiękną rafą koralową, dzięki krystalicznie czystej, ciepłej wodzie oraz ogromnej różnorodności morskiego świata jest jednym z najlepszych miejsc na ziemi dla wielbicieli nurkowania.

Co warto wiedzieć przed nurkowaniem na Malediwach?

Mogą się tu wybrać zarówno zupełnie początkujący, jak i zaprawieni w bojach nurkowie. Przybrzeżne wody wewnątrz atoli są wyjątkowo spokojne. Natomiast, gdy wyruszymy dalej, poza atole, możemy liczyć na mocniejsze wrażenia takie, jak silniejsze prądy oraz strome skalne ściany. Istnieje tu wiele miejsc do nurkowania dostępnych bezpośrednio z plaży. Możemy również skorzystać z dhoni, czyli łodzi nurkowych, które dopływają do dalszych atrakcyjnych dla nurków miejsc.

Musimy mieć świadomość, że prawo obowiązujące na Malediwach zabrania nurkowania na głębokości poniżej 30 metrów. Wody przybrzeżne archipelagu wyróżniają się doskonałą widocznością. W niektórych miejscach sięga ona nawet 50 metrów. Zaś temperatura wody wynosi od 27 do 29 stopni Celsjusza. W dwóch miejscach archipelagu dostępne są komory dekompresyjne. Zlokalizowane zostały na wyspie Kuramanthi oraz wyspie Bandos. Aby ponurkować na Malediwach, musimy mieć przy sobie kilka dokumentów. Przed wyjazdem spakujmy certyfikat nurkowy, świadectwo zdrowia oraz rejestr nurkowań.

Zobacz także domki na wodzie na Malediwach --> https://planetescape.pl/inspiracja/domek-na-wodzie/

Jakie atrakcje czekają na nurkujących na Malediwach?

Podwodny świat archipelagu zachwyca swoim ogromnym bogactwem. Przybrzeżne rafy koralowe zamieszkuje aż 1100 gatunków ryb, 21 gatunków wielorybów i delfinów, 5 gatunków żółwi morskich oraz liczne gatunki bezkręgowców. Rafy koralowe składają się z około 180 gatunków koralowców. Nurkując wokół Malediwów możemy natrafić między innymi na rekiny wielorybie, rekiny młoty, manty, mureny, płaszczki, barakudy. Pełno tu również małych różnobarwnych rybek.

Szczególnie atrakcyjnym miejscem dla nurkujących jest atol Addu. Znajduje się tu największy na Malediwach wrak statku „British Loyalty”. Warto wspomnieć, że to jedyne miejsce na całym archipelagu, które ominęło zjawisko blaknięcia korali. Rafa mieni się tutaj wszystkim kolorami tęczy.

Bardzo ciekawą atrakcją są organizowane na Malediwach „safari nurkowe”. Wyprawa łodzią na Malediwy, która może być połączona również z pobytem na wyspach archipelagu, przyciąga wielu fanów nurkowania. Cena takiej wyprawy obejmuje noclegi na łodzi oraz wyżywienie. Nurkowie mają zagwarantowaną minimalną liczbę nurkowań. Mogą także wypożyczyć potrzebny sprzęt. Organizatorzy safari nurkowych dbają o to, aby atrakcji nie zabrakło. Co istotne, wyprawy takie organizowane są tu prze okrągły rok. Musimy jednak liczyć się z tym, że miejsca na najlepszych łodziach trzeba będzie odpowiednio wcześniej zarezerwować. Chętnych, bowiem nie brakuje.

 

 

Autor