Hiszpańskie wakacje: Andaluzja

Położona w południowo-zachodniej części Hiszpanii, granicząca z Portugalią Andaluzja to jedna z siedemnastu tzw. wspólnot autonomicznych, na które podzielono kraj. Ma dostęp nie tylko do Morza Śródziemnego (ze słynnymi plażami na Costa del Sol), ale także – na zachód od Gibraltaru – do Oceanu Atlantyckiego. Co więcej, w Andaluzji znajdują się góry Sierra Nevada – najwyższy po Alpach łańcuch górski w całej Europie. Oprócz morza i gór, Andaluzja to także cały szereg niezwykłych, zabytkowych miast, które przez wieki budowali nie tylko Hiszpanie, ale także Maurowie, czyli muzułmanie, którzy w średniowieczu utworzyli tu swoje państwo. Jedno jest pewne: na wakacjach w Andaluzji nie sposób się nudzić! Kiedy najlepiej jechać do Andaluzji? Jakie są największe atrakcje Andaluzji i najważniejsze zabytki? Zapraszamy do lektury!

Kiedy jechać do Andaluzji?

Andaluzja to jeden z najcieplejszych regionów w Europie. W lipcu i sierpniu temperatury sięgają 40˚C; gorąco jest zwłaszcza w głębi lądu, gdzie leżą Sewilla, Kordoba czy Grenada. Dlatego jeśli podczas wakacji w Andaluzji planujecie zwiedzać miasta, pochodzić po górach czy parkach narodowych,  polecamy raczej jechać wiosną albo jesienią, kiedy jest dwadzieścia kilka stopni, tłumy mniejsze, a ceny niższe. Również zima – przynajmniej w porównaniu do środkowoeuropejskich standardów – jest całkiem przyjemna: 10–15˚ C. Dla tych, którym zależy na kąpielach w morzu i sportach wodnych, zdecydowanie lepsze będzie lato, głównie ze względu na temperaturę wody, która od czerwca września nie spada poniżej 20˚C (dla przykładu jej średnia wysokość w sierpniu to 23,9˚C). Niezłą opcją jest też jesień, kiedy przeciętnie woda ma 20˚C (wiosną to zaledwie 16 stopni). 

Atrakcje Andaluzji

Jedna z perełek Andaluzji to Costa del Sol (dosłownie „słoneczne wybrzeże”), ciągnące się przez ponad 150 kilometrów, od Malagi po Kadyks, z rozwiniętymi kurortami. Znajdziecie tu niezliczone plaże oblewane błękitnymi wodami Morza Śródziemnego, przeważnie bez większych fal czy pływów, idealnymi do pływania. Niektóre długie i piaszczyste, dobre do spacerów brzegiem morza, jak Los Alamos w Torremolinos, inne w zatokach, jak plaża Maro w Nerja.  Na Costa del Sol polecamy zatrzymać się w pięciogwiazdkowych hotelach Puente Romano lub Marbella Club Hotel. Innym ciekawym miejscem, też z piaskiem, ale tym razem bez wody, jest pustynia Tabernas, gdzie kręcono westerny, a nawet Indianę Jonesa. Można tu odwiedzić Fort Bravo, zbudowany na potrzeby filmowe, i wejść do salonu. W Andaluzji znajdują się także parki narodowe: położony w górach Sierra de Grazalema, wpisany na listę UNESCO Donana, który zamieszkują m.in. flamingi czy rysie, nadmorski Cabo de Gata-Nijar ze znanymi plażami Las Salinas i Los Muertos. Warto też wspomnieć o najwyższych górach w Hiszpanii, Sierra Nevada. Oprócz górskiej wspinaczki polecamy tu jazdę na rowerze lub jazdę konną. 

Zabytki Andaluzji

Wielbiciele zabytkowych miast i kultury z pewnością znajdą w Andaluzji coś dla siebie. W Sewilli warto zajrzeć m.in. do katedry (znajduje się tu grób Krzysztofa Kolumba), z dzwonnicą Giralda, z której roztacza się panoramiczny widok na miasto, rezydencji hiszpańskich królów zwaną Alcazar, pospacerować po najstarszej dzielnicy Santa Cruz, przepięknym Plaza de Espana i pobliskim parku Marii Luisy. Mniej niż godzinę jazdy od Sewilli leży Kordoba – w przeszłości stolica zarówno rzymskiej prowincji, jak i muzułmańskiego Kalifatu Kordoby. Najsłynniejszym budynkiem w mieście jest bez wątpienia Mezquita – niegdyś meczet, potem (po odbiciu Półwyspu Iberyjskiego z rąk muzułmanów) zmieniony w katolicką katedrę. Inne ciekawe miejsca to np. Alcazar de los Reyes Cristianos – zbudowana w VIII w. siedziba kalifatu, później rezydencja króla Ferdynanda i królowej Izabeli oraz siedziba hiszpańskiej inkwizycji, dzielnica żydowska z la calleja de las Flores – ulicą kwiatów, synagogą i kaplicą San Bartolome. Trzecim miastem, którego lepiej nie przegapić podczas wakacji w Andaluzji, jest Grenada. Znajduje się tu najczęściej odwiedzany hiszpański zabytek, mauretańska twierdza zbudowana w XIII wieku, czyli Alhambra: częściowo forteca (Alcazaba), pałac (Palacios Nazaries), ogród (Generalife) i miasto (Medina).

 

Autor