Regionalne przysmaki Tajlandii

Geograficznie, Tajlandia jest bardzo zróżnicowanym krajem. Możemy tu wyróżnić cztery główne regiony. Region środkowy skupiony jest w delcie rzeki Chao Phraya i charakteryzuje się bogatą, żyzną glebą. Południowa Tajlandia jest półwyspem, otoczonym z jednej i drugiej strony Zatoką Tajlandzką. Region północny jest chłodny i górzysty. Północno-wschodnia Tajlandia położona jest na rozległym płaskowyżu i otoczona przez rzekę Mekong. Każdy region ma swoje odrębne narodowości etniczne, mówiące własnym dialektem i praktykujące własne zwyczaje. Do lat dwudziestych i zakończenia budowy sieci kolejowej podróże po Tajlandii były mocno utrudnione. W konsekwencji, cztery główne regiony zachowywały swoje tradycje w stanie nienaruszonym. Dotyczy to również tradycji kulinarnych. Podróżując po Tajlandii można, zatem poznać rozmaite odsłony tajskiej kuchni. Różnorodność tajskich specjałów jest ogromna, a turyści, którzy planują ta, podróż nieustannie myślą  "tajlandia co zobaczyć i czego spróbować?" my dzisiaj pomożemy wam odpowiedzieć na jedno z tych pytań. 

Kuchnia centralnej Tajlandii
W centralnej Tajlandii uprawiany jest najlepszy ryż, zwłaszcza hom mali lub ryż jaśminowy, który jest tak wysoko ceniony na świecie. Istnieją trzy rodzaje curry typowe dla tego regionu. Najbardziej znane jest zielone curry (kaeng khieo wan), dodawane zwykle do drobiu lub ryb. Bardzo ostre curry znane jest, jako kaeng phet, a łagodniejsza wersja to kaeng phanaeng. Większość dań opiera się na mleku kokosowym.

Z regionu środkowego pochodzi Tom yam, słynna ostra i kwaśna zupa. Jest też kremowa, kokosowa zupa z kurczaka o nazwie tom kha kai. Główną specjalnością są tutaj sałatki. Popularne są także omlety, podawane z reguły ze słodkim sosem chili albo ostrygami. Szczególnie silne są wpływy chińskie. Znajdziemy je w prostych zupach, które zazwyczaj zawierają tofu.

Dania Północy
Ze względu na chłodniejszy klimat górski, kuchnia północna używa znacznie mniej warzyw. Za to bardzo mocno reprezentowane są w niej zioła i przyprawy. Istnieje w niej wiele kwaśnych i gorzkich aromatów i smaków, szczególnie widocznych w zupach, takich jak Kaeng ho. To zupa przygotowana z marynowanymi pędami bambusa.

Wpływ sąsiedniego Myanmaru i Laosu jest bardzo silny. Tajowie z Północy preferują kleisty ryż, z którego za pomocą dłoni formuje się kulki, maczane następnie w sosach. Specjalnością tego regionu są kiełbasy. Najbardziej znane to sai ua, pikantne czerwone kiełbaski, w których miesza się wieprzowinę z suszonym chilli, czosnkiem, szalotką i trawą cytrynową. Istnieje również kiełbasa zwana naem maw, przygotowana w glinianym naczyniu z wieprzowiny, lepkiego ryżu, czosnku i chili.
Kolejny, ważny produkt to różnego rodzaju makarony. Od makaronów sojowych, przez makarony robione ze skrobi fasoli mung, po delikatne i cieniutkie makarony ryżowe.

Potrawy Północnego Wschodu
Tutaj króluje ryż. Pieczenie i grillowanie daje silne smaki i aromaty większości potraw, a także zmusza do włączenia ziół i marynowanych składników. Niezwykle popularna jest w tym regionie sałatka z zielonej papai rozgniatanej w moździerzu z czosnkiem, sosem rybnym i kilkoma innymi składnikami. Bardzo często dodawane są do niej suszone krewetki, pomidorki czereśniowe i prażone orzeszki ziemne. Istnieją także wersje z krabami i bardzo ostrym sosem rybnym o nazwie pla ra. Nieodłącznym towarzyszem sałatki z papai jest ryż.

Jeżeli chodzi o mięsa, prym wiedzie kurczak. Do najbardziej znanych dań należy Kai Yang, czyli kurczak z grilla. Mięso nacierane jest mieszanką czosnku, kolendry, pieprzu i sosu rybnego, a następnie pieczone powoli na rozżarzonym węglu.

Smaki Południa
Obszar uprawny na południu Tajlandii to zazwyczaj ogromne plantacje kauczuku i kokosa, a nie pola ryżowe i sady, jak w innych częściach Tajlandii. Kokos jest tutaj używany praktycznie do wszystkiego. Stosuje się go, jako dodatek do zup, robi się z niego olej służący do smażenia potraw, ścierany jest, jako przyprawa. Swoistą część kuchni południa stanowią także orzechy nerkowca i ananasy rosnące tu w ogromnej obfitości.

Ciepłe morza są źródłem ryb, dużych homarów, krabów, kałamarnic, małż, krewetek i przegrzebków. Przygotowuje się je na parze lub smaży. Nieco dłuższego przygotowania wymaga ugotowanie ich z makaronem w glinianych naczyniach.
Świeża kurkuma nadaje tutejszemu curry charakterystyczny żółty kolor. Żółte curry nazywane jest Kaeng Luang. Przyrządza się je z ryb, ananasów, zielonej fasoli i zielonej papai. Danie to jest wyrazem wpływów malajskich, jawajskich oraz indyjskich.

 

Autor